Medya Blue

Windows Server Family Developer Center

 • Deep Soft Dns DLL

  Deep Soft Dns DLL ücretsiz bir bileşendir.
  Deep Soft Dns DLL ile sunucunuz üzerinde Dns sorgulama işlemi yapabilirsiniz

  1Kullanım

  <%
  Tip = request("Tip") 'Sorgu Tipi
  Sorgu = request("Sorgu") 'Sorgulanacak alan adı veya IP
  DnsSrv = request("DnsSrv") 'Sorgunun doğrulanacağı DNS Server IP ' si

  Set ObjDns = Server.CreateObject("DeepSoftDns.Class")
  If Tip = "A" Then Sonuc = ObjDns.GetA(Sorgu,DnsSrv) End if    
  If Tip = "MX" Then Sonuc = ObjDns.GetMx(Sorgu,DnsSrv) End If
  If Tip = "NS" Then Sonuc = ObjDns.GetNS(Sorgu,DnsSrv) End if    
  If Tip = "TXT" Then Sonuc = ObjDns.GetTxt(Sorgu,DnsSrv) End if    
  If Tip = "SPF" Then Sonuc = ObjDns.GetSpf(Sorgu,DnsSrv) End if    
  If Tip = "SOA" Then Sonuc = ObjDns.GetSoa(Sorgu,DnsSrv) End if    
  If Tip = "ANY" Then Sonuc = ObjDns.GetAny(Sorgu,DnsSrv) End if    
  If Tip = "PTR" Then Sonuc = ObjDns.GetPtr(Sorgu) End if    
  Response.Write Sonuc
  %>

  2Host A Kayıtları

  Host A kayıtları alan adlarının IP adreslerine yönlendirilmesi için kullanılır. Adres Haritalama Kayıtları, alan adınızın yönlendirileceği IP adresini belirtir.

  3Mx Kayıtları (Mail Exchanger)

  MX kaydı, Alan Adına bağlı email"lerin dağıtımını gerçekleştiren Email Sunucu'larını belirler. Örneğin; ismim@benimadresim.com adresine bir email gönderildiği zaman Internet üzerinde bulunan alan adı sunucuları bu email"i, alan adında belirlenen MX kayıtlarına göre doğru bilgisayara yönlendirir. Alan adınıza bağlı yarattığınız email hesaplarından mesaj gönderebilmek ve alabilmek için alan adı sunucularınızda bir MX kaydının yaratılmış olması gerekmektedir.

  4Dns Kayıtları (Domain Naming System)

  İnternet sistemi IP numaraları kullanılarak çalışmaktadır, fakat bu IP numaralarının akılda tutulması isimlere göre çok daha zor olduğu için web sayfaları ve e-posta adresleri alan adları kullanılarak çalışmaktadır. DNS sunucusu da bu alan adlarının isimlerine karşılık gelen IP numaralarının kayıtlarının tutulduğu bilgisayarlardır.

  Örnek: www.medyablue.com sayfası görüntülenmek istendiğinde kullanıcının DNS sunucusu www.medyablue.com adresinin kayıtlarının tutulduğu sunuculardan biri olan ns1.ddgbilisim.com den 89.19.8.114 IP numarası cevabına ulaşır ve bu sunucuya istekte bulunur.

  5Txt Kayıtları

  TXT kaydı, alan adınızın dışındaki kaynaklara metin bilgileri sağlayan bir DNS kaydı türüdür. Metin okunabilir biçimde veya yalnızca makine tarafından okunabilir biçimde olabilir ve çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

  E-posta hizmetlerini kullanırken, alan adı sahipliğini doğrulamak ve çeşitli e-posta güvenliği önlemlerini uygulamak için alan adınızın DNS kayıtlarına TXT kayıtları ekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve SPF kayıtlarını inceleyiniz.

  6Spf Kayıtları (Sender Policy Framework)

  Alan adınız için Gönderen Politikası Çerçevesi (SPF) kaydı oluşturmanızı öneriyoruz. SPF kaydı, alan adınız adına hangi posta sunucularının posta gönderme izni olduğunu tanımlayan Alan Adı Hizmeti (DNS) kaydı türüdür.

  SPF kaydının amacı, spam ileti gönderen kişilerin alan adınızda sahte Gönderen: adresleriyle ileti göndermesini engellemektir. Alıcılar SPF kaydına, sizin alan adınıza ait gibi görünen bir iletinin yetkili bir posta sunucusundan gelip gelmediğini belirlemek için başvurabilir. Alan adınızın SPF kaydı yoksa, bazı alıcı alan adları iletilerin yetkili bir posta sunucusundan geldiğini doğrulayamadığından, kullanıcılarınızdan giden iletileri reddedebilir.

  7Soa Kayıtları (Start Of Authority)

  Bir DNS zone ile ilgili Name Server, domain administrator"un e-mail adresi, replikasyon bilgisi ve diğer birkaç sayaç bilgisinin tutulduğu kayıt türüdür.

  8Ptr Kayıtları (Pointer)

  RDNS (Reverse Domain Name System) Ters isim kaydı demektir.PTR kaydı diye de adlandırılır. Örneğin 89.19.8.114 IP adresi sorgulandığında ipnin sahibi olan kuruluş adı name = ddgbilisim.com sonucu alınır.

  Yüklemeler
  Deep Soft Dns DLL
  Deep Soft Dns
  rar
  Tasarım Deep Design Group
  Copyright ® 2013 MEDYA BLUE